Alustada tuleks plaadi formaati lõikamisest ja servade fasseti viilimisest. Pärast lamineerimist viilima asudes on oht kile servi lahti tõmmata ja nii plaat rikkuda. Alusplaat peab olema sile - selleks sobib nii offsettplaat, vask, plast kui isegi puit. Kõige ilusamad helendid tõmmisel saab vasega, sest see on kõige siledam.

Olenemata UV kile tootjast on tähtis, et alus millele kile kinnitada oleks õrnalt karestatud, tolmu ja rasvavaba. Karestamiseks sobib metallist poleerimisvill.



Seejärel tuleks plaat korralikult rasvatustada. Leidsin, et seda on kõige lihtsam teha tavalise nõudepesuvahendiga. Tuleb lihtsalt tugevalt hõõruda. Plaat on rasvavaba kui loputamisel märgab vesi kogu plaati ühtlaselt ega koondu ümber rasvasemate kohtade.

Pestud plaat tuleks kuivatada ebemevaba rätikuga.

Lamineerimisel on oluline silmas pidada, et ruumis poleks otsest UV kiirgust ehk päikest. Kardinatega kaetud hämar tuba on piisav- selleks pole vaja pimikut. Kile tuleb võimalikult tolmuvabal alusel lahti rullida ning plaadi igast küljest 0,5 - 1 cm suurem kiletükk lõigata.

Leian, et kõige mugavam on kasutada märglamineerimist. See tähendab, et on vaja piisavalt suurt veevanni - plaat pannakse vanni ja seejärel tuleb lamineeritava kile siseküljelt eemaldada kaitsekiht. Seda on kõige lihtsam teha tüki teibiga. Tuleks kätte panna kindad - et vältida võimalikku nahaärritust. Seejärel tuleb kile paljastatud emulsioon allpool vette hõljuma panna. Vesi võiks olla toatemperatuuriga.



Siis pole muud kui plaat kile alla sättida ja veest välja tõsta ning kaabitsa abil kuivaks tõmmata. Tõmbamise suund peaks olema keskelt väljapoole, alguses õrnemini ja järjest tugevamate tõmmetega.

Seejärel olen plaadi pannud kiletaskusse ja trükipressi alt läbi lasknud - kile kinnitub alusmaterjali külge ilma õhumullideta. Nüüd on näha ka see kui korralikult said plaadi servad rasvast puhastatud - kui press pole kilet suutnud plaadile kinnitada on puhastamine olnud lohakas. Üleliigsed emulsiooni servad peaks nüüd terava noaga ära lõikama.

Seejärel tuleks plaat üleöö hämarasse laagerduma jätta.

Ilmuti

Oluline on ette valmistada ka ilmuti lahus. Mugavam on korraga valmistada suurem kogus. Mina olen teinud lahust 20l kraaniga kanistrisse. Seda jätkub päris kauaks.
Vaja on
  • kaalu
  • mõõdutopsi
  • lusikat
  • kindaid
  • kaltsineeritud soodat (Eestis toodab seda Mayeri)
  • puust segamispulka
  • segamiseks (soovitavalt läbipaistvat) anumat

Ilmuti retsept on 10g pesusoodat 1L vee kohta. Sooda lahustub paremini kuumas vees. Mõistlik oleks vajalik kogus soodat anumasse valmis mõõta ja lisada väheke kuuma vett ning segada kuni soodakristallid on täielikult lahustunud.

Lahustumata kristallid võivad hiljem ilmutamisel plaadi rikkuda nii, et seda peaks silmas pidama!

Liiga kange lahus toimib ka plaadi puhastajana.

Kui on soov näiteks plaati uuesti kasutada tuleks teha kangem soodalahus ja plaat sinna likku jätta. Polümeri kiht irdub ise plaadi küljest.